کسب درآمد در منزل با کسب و کارهای خانگی

کسب درآمد در منزل

امروزه کسب درآمد در منزل ، یک فکر همگانی را تشکیل داده است. ایجاد کسب و کار خانگی از نظر ایجاد شغل، نوآوری در عرضه محصول یا خدمات،رفع محدودیت ها، رفع بیکاری جوانان و.. موجب تنوع و دگرگونی زیادی در اجتماع و اقتصاد هر کشور می شود.
همچنین برای جوانان، خانم ها( خصوصا خانه دار)، افرادی که می خواهند رئیس خود باشند و… کسب و کارهای خانگی نقطه شروع مناسبی برای راه اندازی کسب و کار شخصی و کسب درآمد از منزل است.

تعاریف و مفاهیم کسب و کارخانگی

• فعالیت اقتصادی خانگی (Home Business): به آن گروه از فعالیت های اقتصادی اتلاق می گردد که امرار معاش خانواده از طریق یکسری فعالیت های اقتصادی در فضای موجود زندگی تامین گردد.
• تجارت خانگی(Home Based Business): هرگونه جابجایی و تحویل کالا و خدمات به دست مصرف کننده و تا درب منزل متقاضیان بدون توجه به محل تولید کالا یا خدمات، تجارت خانگی نامیده می شود.
• کارآفرینی خانگی (Home based Entrepreneurship): تبدیل یک ایده به فعالیت اقتصادی با استفاده از سرمایه انسانی، امکانات فیزیکی و فضای کار موجود درخانه، کارآفرینی خانگی نامیده می شود.

اهمیت کسب درآمد در منزل

امروزه کسب و کارهای خانگی از بخش های حیاتی و ضروری فعالیت های اقتصادی کشورهای پیشرفته محسوب می شود.کسب و کار خانگی از نظر ایجاد شغل، نوآوری در عرصه محصول یا خدمات، موجب تنوع و دگرگونی زیادی در اجتماع و اقتصاد هر کشور می شود. همچنین برای جوانان، کسب و کارهای خانگی نقطه شروع مناسبی برای راه اندازی کسب و کار شخصی و کسب درآمد در منزل است زیرا راه اندازی آن نسبت به سایر کسب و کارها ساده و آسان است.شما می توانید با یک گوشی موبایل به راحتی کسب درآمد از اینترنت را شروع کنید.

سابقه کسب و کارهای خانگی

کسب و کارهای خانگی در ایران سابقه دیرینه دارند. بسیاری از صنایع دستی که امروزه هم وجود دارند، در منازل و محل سکونت افراد تولید میشده اند. بطور کلی کسب و کار خانگی پدیده جدیدی نیست، بلکه در نتیجه تغییرات و تحولاتی که در فعالیت های اقتصادی- اجتماعی امروز به وجود آمده به آن توجه بیشتری شده است و این نوع کسب و کارها روزبه روز گسترش و توسعه می یابد.
دلایل انتخاب کسب و کارخانگی
بالا بردن کیفیت زندگی: امروزه اکثر صاحبان کسب و کارهای خانگی بر این باورند که کار کردن در خانه، کیفیت زندگی آنان را بهبود میبخشد. کارکردن در خانه باعث می شود که وقت بیشتری به خانواده و خانه اختصاص یابد و به دیگر مسائل و موضوعات خانواده، از قبیل تربیت و پرورش فرزندان توجه بیشتری شود.

مزایای کسب و کار خانگی:

۱- آزادی و استقلال عمل بیشتر
۲- ساعات کاری انعطاف پذیر
۳- ایجاد تعادل و موازنه بیشتر بین کار و زندگی
۴- پایین بودن هزینه راه اندازی
۵- پایین بودن میزان ریسک
۶- امکان کار کردن پاره وقت
۷- راحت تر بودن تربیت فرزندان
۸- داشتن فرصت و زمان بیشتر
۹- احتمال موفقیت بیشتر
۱۰- احساس راحتی بیشتر
۱۱- عدم نیاز به مجوز در بیشتر مشاغل
۱۲- استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده
۱۳- حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه
۱۴- احتیاج به آموزش های ساده و کوتاه مدت
۱۵- توسعه فرهنگ کار در خانه
۱۶- کاهش چشمگیر قیمت تمام شده محصول خانگی

ظرفیتهای پیاده سازی کسب و کارهای خانگی به ۵ عامل بستگی دارد:

۱- مقیاس تولید
۲- وضعیت و ساختار فناوری مورد نیاز
۳- سطح تخصصی مورد نیاز
۴- تهیه مواد اولیه مورد نیاز
۵- بازارشناسی و بازاریابی

انواع مشاغل خانگی برای کسب درآمد در منزل:

۱- رشته های صنایع دستی:
می توان خانه ها را به محلی برای تولید صنایع دستی تبدیل نمود. چرا که اینگونه صنایع احتیاج به فضای زیاد و یا دستگاه خاص نداشته و به راحتی می توان اتاقی از منزل را به کارگاهی کوچک تبدیل نمود. کشور ما به دلیل پیشینه فرهنگی و تاریخی خود، کشوری توانمند در زمینه صنایع دستی ارزیابی می گردد به نحوی که ایران به همراه هند و چین، سه قطب برتر صنایع دستی در جهان شناخته می شوند. در کشور ما حدود ۲۴۰ رشته صنایع دستی وجود دارد که لزوم توجه بیشتر به این بخش را نمایان می سازد.
از ویژگی های تولید صنایع دستی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
-امکان فعالیت در فضاهای موجود
-استفاده از مواد اولیه در دسترس
-ابزار و تکنولوژی های ساده و ابتدایی
-مهارت مبتنی بر آموزش سینه به سینه
-نیاز به سرمایه محدود
-تبلیغ و انتشار فرهنگ بومی
۲-فعالیت های به اصطلاح زیر پله ای: غالبا، افراد شاغل در این گروه انگیزه های غیرقانونی دارند، مانند تولید اجناس تقلب، یا فعالیت هایی که انگیزه هایی مثل گریز از مالیات، عوارض، نظارت های بهداشتی و دلایلی از این قبیل دارند. به طور مثال می توان از ببسته بندی های مختلف مواد غذایی یا دارویی در منازل و… نام برد.
۳-خدماتی که در منزل قابل ارائه است: نظیر آرایشگری، خیاطی و… و البته برخی مشاغل به صورت سنتی و با محوریت خانواده در خانه ها انجام می گیرد. نظیر برگذاری دوره های آموزشی، شیرینی سازی، خشک نمودن سبزی، پخت انواع رب، تولید مرباهای خانگی و ترشی سازی و…
۴-خدمات اینترنتی قابل ارائه در منزل : یکی از شاخه های مهم مشاغل خانگی، مشاغل مرتبط با اینترنت است. این گونه مشاغل بر پایه استفاده از فضای مجازی اینترنت برای کسب درآمد در منزل استوار است.

رشد و بقای بیزینیس های خانوادگی:

برای اینکه یک بیزینس خانوادگی رشد نماید و برای نسل های بعدی نیز بقا داشته باشد بایستی یک برنامه ریزی دقیق و اصولی برای کسب و کار از سوی مالکان و مدیران کسب و کار انجام گیرد. علاوه بر این به دلیل اهمیت روز افزون این نوع کسب و کار هم برای جوامع و برای اقتصاد ملت ها حمایت هایی نیز بایست از سوی دولت ها در این راستا انجام شود. ترکیب چندین عامل برای توضیح و تشریح موفقیت، رشد و بقای کسب و کارهای خانوادگی لازم است ازآن جمله می توان به مواردی مانند فرهنگ خانواده، شخصیت و خصوصیات هرکدام از اعضای خانواده، عوامل محیطی و اجتماعی، نوع کسب و کار، خصوصیات کارآفرین(بنیان گذار) کسب و کار و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

راهکارهای مناسب کسب درآمد در منزل:

-انتخاب یک بازار هدف مناسب
-درک نیازها و خواسته ها و رفتارهای مشتریان بازار هدف
-سفارشی کردن، محصولات، خدمات و پیام ها متناسب با خواسته های مشتریان
– برنامه ریزی دقیق بازاریابی و عملیاتی برای ورود به بازار
نکات مهم راه اندازی کسب و کارهای خانگی:
-درباره ایده کسب و کارتان تحقیق کنید.
-درباره محصول یا خدمتتان نیز اطلاعات کسب کنید.
-محل کار خود را تعیین کنید.
-مشارکت دیگر اعضای خانواده را جلب کنید.
-اسم مناسبی برای کسب و کارتان انتخاب کنید.
-اسباب و تجهیزات مناسبی برای کسب و کارتان تهیه کنید.
-حساب بانکی برای کسب و کارتان باز کنید.

۹ روش برای بالا بردن کارایی کسب و کارهای خانگی

9 روش برای بالا بردن کارایی کسب درآمد در منزل
بیزینس خانگی

این روزها داشتن شغل مناسب آرزوی خیلی هاست. اما بسیاری از افراد هم هستند که در همین وضعیت بیکاری، کسب و کارخانگی برای خود دارند و با کار کردن در خانه برای خود درآمد زایی می کنند. درست است که کسب و کارهای خانگی لزوما از قوانین بعضا دست و پاگیر اداری پیروی نمی کنند، اما دانستن نکاتی برای داشتن بازده و کارایی بهتر در کسب و کار کوچک خانگی می تواند مفید و راه گشا باشد.
۱- وقت طلاست:
این جمله را زیاد شنیده ایم، ولی احتمالا کمتر پیش آمده که در مفهومش دقیق شویم. درست است که در کسب و کار خانگی محدودیت های بعضا دست و پاگیر اداری وجود ندارد، اما در نهایت هدف انجام کار است و یکی از مهمترین فاکتورهای انجام کار وقت و زمان است. زمان در دستان شماست و این شما هستید که با هنر خود زمان را مدیریت می کنید، پس بهتر است برای اینکه هم به کارتان برسید و هم به تفریحتان، مدیریت زمان را خود برعهده بگیرید.
۲- حواستان را بیشتر جمع کنید:
در نظر گرفتن محدودیت زمانی برای انجام کارها، به ویژه کارهای که باچالش همراه است، کار چندان سختی به نظر نمی رسد. اگر احساس کردید تمرکزتان روی کار را از دست داده اید، زمانی را معین کنید و در آن مدت به هیچ چیز غیر از انجام کار فکر نکنید. این کار انگیزه شما را برای انجام کار و پروژه دو چندان می کند، اگر تعیین محدودیت زمانی هم راه به جایی نبرد، به کار دیگری برسید و زمانی که احساس کردید تمرکز بهتری پیدا کرده اید، به کارتان ادامه دهید.
۳- ضرب الاجل را فراموش نکنید:
تعجب آور است که ما آدم ها وقتی با ضرب الاجل برای انجام کاری مواجه می شویم، کارایی و بازده خوبی داریم، در حالی که ممکن است برای انجام یک کار ساده درمانده شویم، کارها معمولا بر اساس زمان پیش می روند، یعنی هر چه زمان بیشتری در اختیارمان باشد، کار هم بیشتر طول می کشد یا ما آن را طول می دهیم. برای اینکه بر این مشکل غلبه کنید، برای خود ضرب الاجل یا تاریخ پایان کار مشخص کنید، امتحانش ضرری ندارد. خواهید دید که بازده کارتان بهتر می شود. تعیین ضرب الاجل می تواند برای کارهای سختی یا کارهای به مراتب ساده تری مثل فرستادن ایمیل به کار آید.
۴- ورود به دهکده جهانی موقتا ممنوع
تیر ترکش های دنیای مجازی ما را وادار می کند تا وقت زیادی را صرف وبگردی های بی ثمر کنیم، اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بدون وب گردی چرخ روزگار برایتان نمی چرخد، می توانید طور دیگری برنامه ریزی کنید تا بهره وری بیشتری داشته باشید اول زمانی برای گشت و گذار در دنیای مجازی تعیین کنید و پس از اینکه خیالتان راحت شد، با آسودگی خاطر برای رسیدگی به کسب و کارتان هم برنامه ریزی کنید.
۵- کار جدا، زندگی هم جدا:
در صورت امکان اتاق کار جداگانه ای برای کارهایتان در نظر بگیرید. این بهترین حالت ممکن برای کسب و کارهای خانگی است. اما اگر نشد چندان نگران نباشید. می توانید با ایجاد مرز های بین زندگی کاری و شخصی خود بر مشکل خود و مشکل کمبود جا فائق آیید ایجاد مرز بین کار و زندگی به شما کمک می کند که هم زندگی کاری بازده بهتری داشته باشد و هم در زندگی شخصی به مشکلات کمتری برخورد کنید.
۶- خسته شدید! آب و هوایی عوض کنید:
اگر در انجام کار به مشکل یا مانعی برخورد کردید و دیدید که کلنجار رفتن هم فایده ای ندارد، توصیه می کنیم آب و هوایی عوض کنید.قدم زدن، بیرون رفتن یا انجام هرکاری که فکر می کنید می تواند آشفتگی ذهنتان را کمتر کند باعث می شود پس از مدتی هر چند کوتاه به ایده های تازه ای برسید و تمرکزتان نیز بیشتر شود.
۷- حسابگر باشید:
زمان مثل برق و باد می گذرد این واقعیتی است که اگر آن را نپذیریم، هم در کار و هم در زندگی با مشکل مواجه می شویم اگر از جمله افرادی هستید که سرتان خیلی شلوغ است و وقت سرخاراندن هم ندارید، به شدت نیازمند برنامه زمانی دقیق هستید. گاه گاهی به بررسی کارهای که انجام می دهید و نیز زمان صرف شده برای آن ها بپردازید به این ترتیب می توانید دیدگاه و بینشی کلی نسبت به کارها و زمان مورد نیاز ان ها به دست آورید و وقت خود را بهتر تنظیم کنید.

۸- بنویسید، حتی اگر نویسنده خوبی نیستید:
کارهای روزانه خود را به صورت فهرست وار روی کاغذ بنویسید با این کار می توانید تمرکز بهتری داشته باشید و البته برنامه ریزی تان هم بهتر می شود. منظور از روی کاغذ آوردن کارها و وظایف روزانه نوشتن مثنوی هفت من کاغذ نیست، بلکه یاداشت کردن عباراتی است که به یاد شما می آورد، امروز چه کارهای را باید انجام دهید.
۹- استراحت هم حدی دارد:
استراحت خود بخشی از کار است. فرقی هم نمی کند که شما کارمند اداره هستید یا کسب و کار خانگی دارید. استراحت یکی از عوامل بازدهی بیشتر کسب و کار است. اما همین عامل و فاکتور هم حد و اندازه ای دارد که تجاوز از آن به کار شما ضربه وارد می کند. پس مطمئن باشید که حساب ساعت های استراحت از دستتان در نمی رود.

۶ گام برای موفقیت کسب درآمد در منزل:

با هیچ کسی تاکنون برخورد نکرده ایم که از دلایل موفقیت یک مدیر اقتصادی، یا یک کارآفرین، یا یک کسب و کار موفق در شگفت نباشد.
همگان می گویند، دلیل موفقیت یک مدیر یا شرکت خاص چیست؟ چه چیز نزد این اشخاص موفق، بسیار متفاوت است؟ این اشخاص چگونه می توانند به آنجا که می خواهند دست یابند؟ راحت تر و ساده تر اگر باور کنیم که این اشخاص بنا به تصادف به این جایگاه رسیده ان، اما حقیقت این است که هیچ کسی بدون پیمودن مسیرهای گوناگون، بدون حرکت در راه های پر مخاطره و بدون گرفتن تصمیم های شایسته هرگز نمی تواند به هیچ موفقیتی دست یابد.
هر شخصیت موفق و شایسته می تواند گام هایی برای رسیدن به موفقیت بردارد.
۱- تعیین اهداف:
اشخاص موفق اهداف مشخصی را برای خودشان در تعیین می کنند این اهداف باید در زمان مشخصی نیز به اتمامبرسند. برای نمونه این جمله ها را لحاظ کنید:
-طی شصت روز ۵ کیلوگرم از وزنم را کم خواهم کرد.
– در طی سال قدری از وزنم را خواهم کاست.
در جمله اول یک هدف و برنامه ریزی مشخص وجود دارد: ۵ کیلو گرم وزن باید طی دو ماه کم شود. اما در جمله دوم هیچ هدفی تعیین نشده است. حتی مشخص نیست که چقدر باید وزن کم شود و البته مدت زمان آن نیز به خوبی تعیین نشده است. حالت اول مارا به موفقیتمان نزدیک می کند، اما دومی ما را از وضعیت آرمانی مان دور می کند. پس برقرای اهداف انضمامی همراه با بازه های زمانی مشخص نخستین گام برای رسیدن به آن اهدافی هستند که باید به آن ها دست یابید.
۲- شروع فوری:
افراد موفق بی درنگ شروع به کار می کنند. آن ها خودشان را به کندی نمی رسانند، بلکه هر چه بیشتر به شتاب و سرعت فکر می کنند.آن ها پس از تعیین اهدافشان خیلی سریع دست به کار می شوند، زیرا آن ها به قدرت لحظه پی می برند. در واقع آن ها می دانند که اندازه حرکت تا چه اندازه در اقتصاد اهمیت دارد.چه بسا همه ی کارهایشان را یک باره و یکجا انجام ندهند، اما قطعا قدم های بزرگی برای شروع کار خواهند برداشت. حتی ممکن است که تقویم شان را از برنامه ها و تاریخ قرار ها و ملاقات پر کنند. شاید وهله های مشخصی را به عنوان دوره های اقتصادی به خودشان اختصاص دهند. شاید به کسانی دیگر اطلاع دهند و از آن ها برای روزی خاص دعوت به عمل آورند. در هر صورت مهم ترین مساله در این نکته است که آن ها خیلی زود پس از تعیین اهداف دست به کار می شوند و زمان را هدر نمی دهند.
۳- مثبت اندیشی:
در مورد این نکته بی اندازه صحبت کرده اند. مثبت اندیشی بیش از همه یک سندروم است که گاه نیمه پر و گاه نیمه خالی به نظر می رسد. اشخاص موفق همان خوش بینان هستند، یعنی کسانی که بنا بر همان مثال معروف، گمان می کنند لیوان همواره پر است. آن ها با نومیدی، تردید و ترس به جهان نمی نگرند و همچون بدبینان نیمه خالی لیوان را نمی بینند، بلکه سویه مثبت در هر موقعیت یا فرصت را به خوبی رصد می کنند و به توانایی شان برای رسیدن به اهداف مشخص و کسب موفقیت ایمان دارند.
۴- عمل گرایی:
آن هایی که اهل موفقیت های بلند مدت و همیشگی محسوب می شوند عملا همان کسانی هستند که همواره، حتی در کم اهمیت ترین و جزئی ترین امور نیز، به نحوی عمل گرایانه برخورد می کنند و به قول معروف، کاری انجام می دهند. اشخاص زیادی را دیده ایم که باید ساعت ها معطل باشند و مدت های مدیدی وقت شان را تلف کنند. تا بتوانند به نتیجه ای مشخص در مورد سوالات خود دست یابند. آن ها هیچ کاری نمی کنند تا ابتدا به پاسخ صحیح برسند. اما چه بسا مجبور شوید تا آخر عمرتان صبر کنید! اینجا دیگر مساله بر سر توانایی تحلیل و تفکر نیست، چون دیگر نه با یک تحلیل مناسب و دقیق، بلکه با ((اختلال فکری و تحلیلی)) طرف هستیم. شما باید پیش از همه اهل تجربه، عمل و آزمون گری باشید. البته یادمان نمی رود که افراد موفق با چشمان بسته نیز به پیش نمی رود، بلکه می دانند که باید به سرعت تصمیم خود را بگیرند، جزئیات انتقادی و عملی را مشخص کنند، اهداف را مقرر و مسیر را تعیین سازند و در نهایت طبق برنامه هایشان دست به عمل بزنند.
۵- مصمم بودن:
گاه این طور به گوشمان می رسد که حین جنگ واقعی، وقتی اولین گلوله به یکی از دو طرف شلیک می شود، دیگر نقشه های عملیاتی به درد نمی خورند و همه شان را باید دور ریخت. نمی گویم که شما نیز باید به این گفته عمل کنید، بلکه منظورم این است که نکته در آن مستتر است. قطعا متغیر های زیادی وجود دارند که اجازه نمی دهند تا همه چیز را از ابتدا تا انتهای مسیر به صورت کاملا مشخص و صد در صد قطعی ترسیم کنید. این نکته به سادگی در مورد تک تک لحظات زندگی هر یک از ما نیز صادق است. هرگز نمی توانید مسیر حرکت خود را به صورت کامل تعیین کنید. شما هرگز نمی توانید به طور کامل تشخیص دهید که پس از برداشتن نخستین گام چه اتفاقی چشم انتظار شماست یا با چه چیزی مواجه می شوید. اما مهم ترین نکته نیز دیگر بار همین جا نهفته است: گرچه شما نمی دانید که چه چیز در انتهای مسیر در انتظار شماست و گرچه نمی دانید که به کجا خواهید رسید، اما در هر صورت باید مصمم باشید و به نقشه های خود باور داشته باشید.
۶- جذبه داشتن:
اشخاص بسیاری از قانون جذبه استفاده می کنند تا به موفقیت برسند. اما جذبه در اینجا به معنای جذب اشخاص مختلف به سمت خود نیست، بلکه حاکی از بینشی روشن نسبت به خواست و توانایی شماست. اندیشه های شما می تواند موفقیت را تقدیم شما کنند. این است همان جذبه واقعی هر کارآفرین یا مدیر شایسته.

آشنایی با مشاغل خانگی برای کسب درآمد در خانه

کسب درآمد با بیزنس های خانگی
بیزینس های خانگی

۱- صنعتگری
۲- وبلاگ نویسی
۳- خدمات مشتریان به صورت تلفنی
۴- دفترداری و حسابداری
۵- معلم خصوصی
۶- ترجمه
۷- فروش کالا به صورت مزایده و حراج
۸- نویسندگی
۹- نظرسنجی ها
۱۰- شمع سازی
۱۱- آموزش ها
۱۲- انجام معاملات روزانه
۱۳- فروش ترشی و مربا
۱۴- صابون سازی
۱۵- میزان سازی پیانو
۱۶- نقاشی
این ۱۶ مورد از کسب و کارهای هستند که می توانید از طریق آن در منزل باشید و کسب درآمد کنید ایده ها برای کسب درآمد در منزل زیاد است و شما با رعایت اصولی که بهتان گفتیم می توانید به سادگی به موفقیت برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *