برنامه ریزی برای ساخت محتوای ویدیویی

ساخت محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی چه ارزشی دارد؟

در استفاده از محتوای ویدیویی خساست به خرج ندهید چون ماندگاری آن در ذهن مخاطب بیشتر از سایر محتوا های است که مخاطب می بیند.
همچنین می توانید در برند سازی به طور خیلی قوی برروی محتوای ویدیویی کار کنید و قطع به یقین سرعت پاسخگویی بالاتری دارد.
همچنین در به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، یوتیوب، اینستاگرام ،تلگرام و سایر شبکه ها می توانید آن را پخش کنید.
قابلیت ویروسی شدن محتوای ویدیویی
اگر اصول و قواعد را رعایت کنید و ویدیوی شما جذابیت لازم و همچنین محتوای با کیفیتی داشته باشد به راحتی می تواند ویروسی شود و بازاریابی رایگان یا خیلی ارزانی برای شما و برندتان باشد.
هشتاد در صد اشخاص عادی یک تبلیغ ویدیویی که در ۳۰ روز گذشته دیده اند را به یاد می آورند جالب است؟
به نظرتان دلیل آن چیست؟
به طور کلی انسان بوسیله حواس خود با محیط اطراف رابطه برقرار میکند و هر چه بیشتر از این حواس استفاده کند روابط برقرار شده قوی تر و ماندگارتر میشود. روزانه به طور همزمان از یک حس یا به طور همزمان از چند حس استفاده میکنیم.
بعنوان مثال شخصی را در حال رانندگی در سطح شهر در نظر بگیرید این شخص علاوه بر حس بینایی برای دیدن از حس شنوای برای دستگاه پخش ماشین استفاده میکند در این مثال حس بینای و شنوایی روی یک موضوع متمرکز نیست. به همین دلیل به زودی فراموش میشود. حال اگر حس بینایی و شنوایی روی یک موضوع متمرکز شود مثلا دیدن فیلم یا دیدن یک تبلیغ ویدیویی این باعث میشود برای مدت زیادی در ذهن باقی بماند.به همین دلیل گفتیم که اشخاص پس از گذشت ۳۰ روز هنوز تبلیغ ویدیویی که دیده اند به خاطر می آورند.
حال به یک صحنه تصادف دلخراش فکر کنید شاید این صحنه تا سالها درذهن شما بماند به این دلیل که در این صحنه علاوه بر متمرکز شدن حس بینایی و شنوایی روی یک صحنه، احساسات شما هم درگیر میشود.نتیجه اینکه اگر بتوانیم تبلیغ ویدیویی بسازیم که علاوه بر خاصیت سمعی و بصری اش احساسات را هم هدف بگیرد مدت زمان بیشتری در ذهن مخاطب میماند.همانگونه که مشاهده کردید استفاده از ویدیو برای بازاریابی امری اجتناب ناپذیر است.بنابراین اگر شما دوست دارید ویدیو را وارد کسب و کار خود کنید در ابتدا باید به سه اصل خیلی مهم توجه کنید که در زیر به طور مختصر توضیح داده شده است.

۳ اصل ساخت محتوای ویدیوی

۱- هدف خود را تعیین کنید

همانگونه که زندگی بی هدف به سرانجام و موفقیتی منتهی نمیشود ساختن ویدیو تبلیغاتی بدون هدف نیز بجز مصرف انرژی، پول و زمان اثر دیگری ندارد.
داشتن هدفهای روشن به عنوان پیش نیاز کلید طلایی ویدیو مارکتینگ تاثیر گذار است .پس در ابتدا هدف و آرزوهای خود را مشخص کنید به این سوالات جواب دهید
چرا میخواهم محتوای ویدیویی تولید کنم؟
قصد دارم با تولید ویدیو به چه چیزهای برسم ؟
نترسید قرار نیست یک فیلم هالیودی تولید کنید که در صورت نداشتن فروش ضررهای فراوانی بکنید. تنها میخواهید یک ویدیو ۳۰ ثانیه الی یک دقیقه ای تولید کنید.برای مثال قصد افزایش فروش را دارید یا میخواهید در قالب ویدیو به معرفی خود بپردازید شاید هم دوست داشته باشید به تبلیغ برند خود بپردازید یا شاید هم قصد دارید مشتری را نسبت به کیفیت کالا یا خدمات خود متقاعد کنید.هر چه سریع تر دست به کار شوید زمان را از دست ندهید .تا اینجا هدف خود را از ساخت ویدیو مشخص کردید.
مرحله بعدی نوشتن فیلم نامه و بررسی امکانهای مورد نیاز است.اگر هدف شما معرفی خودتان است به امکانات زیادی احتیاج نیست و مسئله مهم این است که شما توانایی صحبت در جلو دوربین را داشته باشید. اگر از این مهارت بر خوردارید به شما تبریک میگویم زیرا بخش عمده کار را بخوبی انجام داده اید.براینکه یک سخنرانی موفق داشته باشیم و موضوعات فراموش نشود ما به شما طراحی نقشه ذهنی را پیشنهاد میکنیم .نقشه ذهنی طراحی ست که موضوعات سخنرانی را به ترتیب مشخص می کنیم .
اگر هدف شما از تولید ویدیو افزایش فروش است پس باید روی مزایا محصولتان مانور بدهید و نه ویژگی آن.مزایا نشان دهنده ی نفع و سودی است که مشتری در صورت خرید محصولمان بدست می آورد چیزی ست که برای مخاطب قابل درک است مثلا اگر شغل شما فروش گوشی های موبایل است عبارت حافظه داخلی ۳GB ،ویژگی است.اما اگر بگویم با خرید این گوشی میتوانید ۲۰ ساعت فیلم سینمایی را در حافظه گوشی خود داشته باشید به مزایای آن اشاره کردیم.
مخاطب جذب مزایا میشود نه ویژگی.قبل از ساخت ویدیو به بودجه و هزینه ای که برای ساخت اختصاص میدهید توجه کنید. اگر کسب و کار شما کوچک است از ویدیو های ساده و کم خرج استفاده کنید اما اگر کسب و کار بزرگی را مدیریت میکنید که درآمد زیادی را بدست می آورید پیشنهاد ساخت را به یک شرکت تولید ویدیو بدهید.

۲- رسانه و پلتفرم

انتخاب رسانه برای انتشار ویدیو تبلیغاتی شما خیلی مهم است اگر به قیمت تبلیغات در تلویزیون دقت کنید برای یک ثانیه مبلغ ۲ هزار تا ۲۴۰ هزار بسته به شبکه های مختلف تعین شده است.شاید این مبلغ خیلی زیاد باشد. اما اگر کسب و کار بزرگ و سودآوری دارید میتواند انتخاب خوبی باشد .
امروزه با رشد پهنای باند اینترنت و توسعه جوامع مجازی و اجتماعی برای انتشار ویدیو جای هیچ گونه نگرانی نیست. سایت های اشتراک ویدیو و شبکه های اجتماعی هر روز محبوب تر میشوند و نرخ رشد آنها بصورت تصاعدی افزایش میابد.سایت هایی مانند یوتیوب ،آپارات ،ویمئو روزانه پذیرای ده ها هزار ساعت ویدئو هستند که علاوه بر محبوبیت رایگان میباشند.
شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توئیتر و اینستاگرام و پیام رسان هایی مانند تلگرام و واتس آپ نیز مورد اقبال گسترده مردم قرار گرفته اند.
شما میتوانید از کلیه این سایت ها جهت انتشار ویدیو خود استفاده کنید و منتظر بازخورد کاربران باشید و هر سایتی که باز خورد بهتری داشت و ترافیک بیشتری را به سمت ویدیو شما روانه کرد را به عنوان پایگاه اصلی خود برای انتشار ویدیو برگزینید .در ایران سایت آپارات بسیار محبوب میباشند و از این سایت ها ترافیک خوبی را بدست می آورید اما مهم تر از آن ما به شما پیشنهاد میکنیم برای انتشار ویدیو خود هرگز از تلگرام غافل نشوید.

۳- جنبه های تکنیکی

استفاده از ویدیو در بازاریابی خود نیازمند توجه به جنبه های تکنیکی نیز میباشد.جنبه هایی مانند کیفیت ویدیو چه از لحاظ کیفیت تصویر چه کیفیت صوت و همچنین زمان ویدیو.
زمان ویدیو میتواند عامل بسیار تاثیرگذار روی بازاریابی شما باشد.مردم حوصله تماشای ویدیو های بلند را ندارند بنابراین به عنوان یک اصل شما مجبورید که در کوتاهترین زمان مطالب خود را ارائه دهید.
مورد بعدی حجم ویدیو است ویدیو با حجم زیاد یا دانلود نمیشود و یا زمان بارگذاری ویدیو باعث انصراف مردم از تماشای ویدیو شما میشود. بنابراین شما کاربران بسیاری را از دست می دهید برای جلوگیری از آن به شما پیشنهاد میکنیم اولا تا جای ممکن ویدیو خود را کوتاه کنید و حجم ویدیو را با استفاده از نرم افزار کاهش حجم کم کنید.

با نظرات خود تیم خونه نشین را شارژ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *